Vissa receptfria läkemedel (inklusive nikotinläkemedel) får enligt "Lag om handel med vissa receptfria läkemedel" säljas i detaljhandeln. Kommunerna kontrollerar att detaljhandlarna följer reglerna och Läkemedelsverket är övergripande tillsynsmyndighet och mottagare av anmälan. I Burlövs kommun är det socialförvaltningen som utför kontrollen.
Kommunerna kontrollerar att detaljhandlarna följer reglerna och Läkemedelsverket är övergripande tillsynsmyndighet och mottagare av anmälan. I Burlövs kommun är det socialförvaltningen som utför kontrollen.
Den som vill sälja receptfria läkemedel ska göra en anmälan till Läkemedelsverket i förväg. Även väsentliga förändringar i verksamheten ska anmälas. Läkemedelsverket får meddela de förelägganden och förbud som behövs för att lagen eller föreskrifter som har meddelats i anslutning till den ska efterlevas. Läkemedelsverket ska vidare underrätta kommunen om inkomna anmälningar enligt lagen.
För att få sälja läkemedel måste ett egenkontrollsprogram upprättas, vilket innehåller instruktioner till personalen för hur bland annat ovanstående försäljningskrav säkerställs och vem som ansvarar för detta i organisationen.
Kommunen har den lokala kontrollen över lagens efterlevnad. Kommunen har rätt att få upplysningar och handlingar samt rätt att få tillgång till områden, lokaler och andra utrymmen, dock inte bostäder, för att utföra kontrollen. Kommunen har inga egna sanktionsmöjligheter enligt lagen utan ska rapportera till Läkemedelsverket om konstaterade brister i efterlevnaden av lagen och av föreskrifter meddelade i anslutning till lagen.
Läkemedelsverket tar ut en årlig avgift per försäljningsställe för sin tillsyn. Kommunerna har också möjlighet att besluta om avgifter för sitt arbete enligt den så kallade självkostnadsprincipen.
Burlövs kommuns tillsynsavgifter framgår i länk nedan.
Telefon 040-625 60 00
E-tjänst Kontakt Burlöv »
Öppettider
Måndag – fredag 08.00 – 16.30
Dela sidans innehåll:
Senast uppdaterad: